Mistroství světa žen bez Hou Yifan

                                                                                                                                                                  13.2.15

Hou Yifan

Na právě skončeném turnaji v Gibraltaru se úřadující mistryně světa a zároveň světová jednička v ženském šachu Číňanka Hou Yifan nechala slyšet, že se nebude účastnit mistrovství světa žen v Soči, které se bude konat ve dnech 16. 3 – 7. 4. Důvodem je již podepsaná smlouva pro turnaj na Havaji.

                                                                                                                                            Zdroj: Šachový týdeník

  

 

Poeticky o šachu

                                                                                                                                                         13.2.15

Král ctihodný a rozvážný je, ale byť důležitý, není mocný stále.“ (Gotthold Ephraim Lessing). „Šachy jsou ve své podstatě hra, ve své podobě umění a ve svém provedení věda.“ (Baron Tassilo). „Svět se dá přirovnat k šachové hře. Příroda nám dala šachovnici, na které se můžeme pohybovat, vyřezala nám šachové figury, jejichž hodnotu, bohatství a možnosti pohybu jsme se naučili poznávat. Teď už je na každém z nás, zda povedeme své tahy po vítězných stezkách.“ (Goethe). „Hra v šach nás mimo jiné učí, abychom nikdy neztráceli odvahu jen proto, že naše současné postavení vypadá tak špatně.“ (B. Franklin). „Udržovat všechny silné pocity a frustrace v šachu! To je umění, jehož následkem je uklidnění mysli. A právě tomu nás učí šachová hra.“ (autor neznámý). Bylo napsáno velké množství knih o šachových zahájeních, koncovkách, strategii či technice. Existuje spousty výukových a informačních serverů, které se zabývají výhradně šachovou tématikou. Ale co šachová poetická zamyšlení? Pěkné šachové citáty lze najít třeba na nachessquotes.com.

                                                                                                                                        Zdroj: Šachový týdeník

 

Navara devatenáctý

                                                                                                                                                         6.2.15

Únorová ratingová listina FIDE potvrdila to, z čeho jsme se díky „live“ ratingům už pár dní radovali. David Navara je s aktuálním oficiálním ratingem 2735 členem druhé ratingové desítky světa. Na listině mu patří devatenáctá příčka. Na „live“ ratingu má číselné vyjádření Navarovy herní síly už hodnotu 2742, což jej řadí na 16. místo, za Borise Gelfanda a před Petera Svidlera!

                                                                                                                                             Zdroj: Šachový týdeník

 

Zapojte svou oblíbenou kavárnu

                                                                                                                                                           29.1.15

Společnost Šach Mat ve spolupráci s Pražskou šachovou společností a Šachovým svazem ČR začaly splétat síť vináren, hospod a kaváren, kde si u kávy, piva či vína můžete zahrát hru králů, šachy. První vlaštovky se již usadily na drátech seznamové listiny a k projektu se kromě kaváren a čajoven z Prahy (Unijazz, Café Kampus, NAPA bar & gallery, Movie coffee&club atd.) a Brna (Čajovna Utopia, Veselá čajovna) přidávají i podniky z dalších měst. Šachové soupravy už vám půjčí třeba v Ulité Kafé v Uherském Brodě či ve Fokus kafé v Ústí nad Labem.Máte i vy svou oblíbenou hospůdku, vinárnu či kavárnu,kde byste si rádi poseděli s přáteli nad partičkou šachu? Přesvědčte jejího hostinského nebo provozního ať má pro štamgasty připravenou šachovou soupravu, a my vám pošleme samolepku hlásající „tady sehrají šachy“. Podnik zařadíme do seznamu slušných hospod a kaváren, kam se šachista nemusí stydět zajít a kde vám kromě vašich oblíbených nápojů či jídel naservírují také kompletní šachistovo nádobíčko. Podrobnější informace najdete na facebookovém profilu projektu

                                                                                                                                                  Zdroj: Šachový týdeník

 

Judita Polgárová se objeví v časopise Playboy

                                                                                                                                                              29.1.15    

Judita Polgárová 

Nebude to poprvé,kdy někdo z Caissiných dětí ozdobí stránky časopisu Playboy. Po rozhovoru s Garrym Kasparovem, který vyšel v roce 1989 a další v roce 2008, či rozhovoru s Veselinem Topalovem v prosinci roku 2005, kývla Playboy na spolupráci také dlouholetá královna ženského šachu Judita Polgárová. Na stránkách maďarského vydání časopisu Playboy se samozřejmě neobjeví v rouše Adamově, nechybí však zajímavé fotografie ani video, které můžete shlédnout na stránkách Playboy.

                                                                                                                                                 Zdroj: Šachový týdeník  

 

Nejdražší šachy světa

Nejdražší šachy                                                                                                                                     23.1.15

Pokud vám při pohledu na fotografii vrtá hlavou, co je to za šachové figury, tak asi potěšíme fanoušky fotografování, neboť jednotlivé figury jsou fotografické objektivy. A aby těch kuriozit nebylo málo, bílé kameny jsou sestaveny z fotografických objektivů vyrobených společností Canon, černé jsou pro změnu od konkurenční firmy Nikon. Autor fotografie, fotograf Samuel Isaacson, použil objektivy různých velikostí od 200 mm (pěšci) do 800 mm (králové). Hodnotu soupravy vypočítanou jednoduše součtem prodejní ceny všech použitých objektivů uvádí Isaacson na 2×100 000 amerických dolarů (v přepočtu dle aktuálního kurzu tedy téměř 5 milionů českých korun), což podle něj dělá z této šachové soupravy nejdražší šachy světa. Těžko lze asi předpokládat, že se s touto soupravou setkáme na některém turnaji, není ani známo, zda byla s touto šachovou soupravou sehrána alespoň jedna jediná partie.

                                                                                

                                                                                                                                       Zdroj: Šachový týdeník

 

Budoucnost v rapidu

                                                                                                                                                           23.5.15

Velmi ostře a otevřeně hovořil velmistr Alexej Širov v rozhovoru pro ruský internetový server Chess--News o situaci ve světovém šachu před deseti lety. Velmi kriticky hodnotil etickou a lidskou úroveň nejlepších světových šachistů před deseti let. Jako příklad uvedl okolnosti kolem zápasu Topalov vs. Kramnik a zalitoval, že své nejlepší roky za šachovnicí trávil právě v této době. V otázce na budoucnost šachu upozornil na velký problém s počítačovou nápovědou, neboť není možné na velkých open turnajích kontrolovat stovky účastníků, jestli nepoužívají počítač. Podle jeho názoru šachy jako sport mají budoucnost v rapid šachu.

                                                                                                                                                Zdroj: Šachový týdeník

 

Dárek k narozeninám

                                                                                                                                                            23.5.15

Nejlepší dárek si ke svým 28. narozeninám dal polský velmistr Radoslav Wojtaszek. V předvečer svých narozenin na turnaji ve Wijku aan Zee porazil mistra světa a nejlepšího hráče planety Nora Magnuse Carlsena. „Je to fantastický pocit,“ řekl k tomu Wojtaszek.

 

                                                                                                                                             Zdroj: Šachový týdeník

 
 
 
 
TOPlist